Det har ätits en hel del asiatiskt den sista tiden, det är ju så sjukt gott! 😀
Denna Hoisinbiff tillsammans med gurksalladen blev en riktig fullpoängare och majonnäsen var supergod. Detta kommer jag äta många gånger till i mitt liv!
Hoisinbiff med chili och sojamajonnäs samt Evelinas Kyoto-gurksallad
Kategorier: Asiens huvudrätter, Asiens samtliga recept, Kött, Nötkött, Recept4-6
portionerIngredienser
800 g tunt skivad entrecôte
1-2 msk neutral olja
4-6 hackade salladslökar
HOISINSÅS5 msk ljust muscovadosocker
6 msk japansk soja
2 msk hoisinsås
2 msk risvinäger
5 pressade vitlöksklyftor
2 msk finriven färsk ingefära
2 msk majsstärkelse
2,5 dl kallt vatten
CHILI- OCH SOJAMAJONNÄS200 g äkta majonnäs
1 msk japansk soja
2-3 msk sirachasås
2 tsk risvinäger
2 tsk strösocker
EVELINAS KYOTO-GURKSALLAD2 gurkor
1 tsk finkornigt salt
1 msk japansk soja
1 msk risvinäger
2 tsk sesamolja
1,5 tsk strösocker
1 msk finriven färsk ingefära
1 pressad vitlöksklyfta
1 krm chiliflakes
Instruktioner
- Blanda samman samtlig ingredienser till hoisinsåsen och ställ svalt tills du behöver den.
- Blanda samman samtliga ingredienser till majonnäsen och häll upp på en dressingflaska / squeeze flaska. Ställ svalt fram till servering.
- Hetta upp oljan i en stekpanna och stek köttet på på hög värme tills det har fått en fin stekyta. Sänk värmen därefter till låg.
- Tillsätt hoisinsåsen men rör om den först eftersom majsstärkelsen har sjunkit till båtten. Blanda väl och låt allt samman småkoka några minuter tills såsen har blivit lite lätt trögflytande.
- Skär hela gurkan på snedden men inte rakt igenom, vänd sedan gurkan ett haft varv och upprepa samma sak.
- Skär därefter gurkan i 1 cm tjocka skivor och lägg den sedan i en bunke.
- Tillsätt saltet och blanda väl, låt stå och dra i 30 minuter.
- Krama ur gurkan så mycket vätska som möjligt utan att du mosar sönder den. Lägg sedan gurkan i en tätslutande burk.
- Blanda samman soja, risvinäger, sesamolja, strösocker, ingefära, vitlök och chiliflakes i en liten skål.
- Häll dressingen över gurkan och blanda väl. Ställ svalt fram till servering.
- Servera tillsammans med kokt ris, chili- och sojamajonnäsen samt kyoto-gurksalladen, avsluta med att strö över lite salladslök och sesamfrön kimchi.


